С настъпването на пролетта все по-често се забелязват хора,които прибягват до извършване на огневи работи, къде с цел ремонт на огради, врати, автомобили, така също и с цел нарязване на метални конструкции, резервоари и пр. Оживява се строителството на сгради и съоръжения, където също се използват отделни съоръжения за извършване на огневи работи.
Това обаче крие редица опасности от възникване на пожар. Кои са те?
-Преди всичко се наблюдава, че “специалисти” в това отношение може да се видят навсякъде. Хора без нужната квалификация, използвайки нестандартни самоделни уреди се “пробват” в професията, без да спазват елементарни противопожарни изисквания.
- Хора, притежаващи нужната квалификация пък, понякога надценяват своите възможности и пренебрегвайки задължителни условия за пожарна безопасност също допускат грешки.
Извършването на огневи работи е процес, свързан с отделянето на голямо количество топлина, водещо до разтопяване на металите. Този процес е пожароопасен както по време на извършването му, така и след това до изстиване на метала. Ето защо противопожарните мерки, които се вземат трябва да са адекватни на всички фази от извършването на дадена огнева работа, както преди така и по време и след завършването на огневите работи.
Ето някои по-важни съвета, които могат да се дадат по това направление:
- Преди отпочване на огневите работи почистете добре мястото от горими материали. Осигурете си подръчни противопожарни уреди.
- По време на извършването на огневите работи спазвайте инструкциите на завода производител на апарата, с който боравите. Бъдете концентриран и внимателен. Преди да подадете първата искра помислете не се ли крие някаква опасност, която до този момент ви е убягнала. В никакъв случай не заварявайте / не режете/ затворени съдове, които са ви непознати и не знаете какво е било тяхното съдържание преди това.
- След приключване на огневите работи приберете апаратите и съоръженията на безопасно място и организирайте наблюдение в продължение на 2 часа.
гл. п-р Апостолова |