Ежегодно на територията на Република България се регистрират епидемични взривове от трихинелоза при хората. През последните 5 години (2006-2011) възникнаха общо 25 епидемични взрива и бяха диагностицирани 21 спорадични случаи на трихинелоза, със 776 заболели, от които 489 бяха хоспитализирани.
През месец януари 2012 г. бе регистриран семеен трихинелозен взрив в с. Искрец, вследствие консумация на месо и месни продукти (кайма, пъстърма, луканка, пушено) от домашно и дивао прасе, непроверени от ветеринарните органи. От началото на 2012 г. до настоящия момент в България са регистрирани 2 трихинелозни взрива (в Благоевградска и Разградска области).
Във връзка с откриването на ловния сезон за глигани и настъпване на есенно-зимния период за клане на домашни свине, ви напомняме, че консумацията на месо и месни продукти от същите, непреминали през ветеринарно-санитарен контрол крие сериозен риск за заболяване на хората от трихинелоза.
Нарушенията на закона за лова, разширяването на частния сектор в селското стопанство и търговията усложняват провеждането на ефективен ветеринарен контрол върху добива, продажбата и консумацията на свинско месо и продукти от него също водят да риск за заболяване от трихинелоза.
Трябва да се знае, че заболяването на хората от трихинелоза може да протече с тежки усложнения, дори има случаи завършили с летален (смъртен) изход.
Във връзка с предотвратяване заболяването на хората от трихинелоза е необходимо:
1. Всички членове на ловни дружинки да бъдат запознати и задължени да спазват нормативните документи за борба с трихинелозата. Месото на убитите диви прасета подлежи на задължителна трихинелоскопия.
2. Месото на закланите домашни прасета да бъде предоставено на специализираните органи по места за трихинелоскопия.
3. Абсолютно се забранява консумацията, продажбата и преработването на непроверено и нетрихинелоскопирано месо от диви и домашни свине
4. Всички притежатели на отстреляни диви, както и заклани домашни прасета да търсят ветеринарно-медицинските органи за извършване на трихинелоскопия и след получаване на отрицателен резултат да се пристъпи към консумация на месото.
|