Вирусният хепатит тип А е широко разпространена чревна инфекция. Вирусът се отделя с изпражненията на болния човек и се предава чрез замърсени с фекалии ръце, замърсена храна, питейна вода, прибори за хранене. Затова е известен като болест “на мръсните ръце”. Особено опасни разпространители на заразата са болните с леко протичане и без жълтеница. Най-често боледуват децата до 14-годишна възраст и лицата, живеещи при лоши битови условия, без изградени хигиенни навици.
1. Източник на заразата е болният човек, който отделя вируса в голямо количество чрез изпражненията си.
Разпространяването на заболяването става чрез:
? Консумация на храна, замърсена с хепатитния А вирус :
o Неизмити плодове и зеленчуци;
o Храни, замърсени при приготвянето им.
? Пиене или поглъщане на замърсена вода /дори под формата на ледени кубчета/. Рискови са също недобре поддържаните басейни, както и езера, реки, морски крайбрежия, където се оттичат канални води. Човек може да се зарази при случайно поглъщане на фекално замърсена вода от непроверен водоизточник.
? От човек на човек – по контактно - битов път.
2. Клинично протичане: Заболяването се развива след скрит период, който продължава от 15 до 45 дни. При типичните случаи болестта протича в три стадия : начален, жълтеничен и възстановителен.
Началната фаза продължава 4-7 дни. Заболяването започва с нехарактерни признаци:
? Повишена температура, намален апетит, гадене;
? Отпадналост, лесна уморяемост, болки в ставите и мускулите;
? При децата често има диария, при възрастните – запек;
? Тежест в дясното подребрие, по-рядко болка;
Началната фаза може да протече като грипоподобно заболяване.
Към края на тази фаза се появяват насочващи симптоми – тъмна като бира урина, светли изпражнения, може да се появи сърбеж. Забелязва се пожълтяване на очите, а в последствие и на кожата.
Заболяването може да протече и без жълтеница или с внезапна поява на жълтеница. Ето защо при всяко съмнение за заболяване от вирусен хепатит трябва да се направи консултация с лекар.
Лечението на болните се извършва задължително в болница, с оглед тежестта на инфекцията и ограничаване на разпространението й.
3. Профилактични мерки:
? спазване на добра лична хигиена – редовно измиване на ръцете със сапун преди хранене и след ползване на тоалетна;
? обилно измиване на суровите плодове и зеленчуци с течаща вода;
? съблюдаване на добра хигиена при приготвяне на храната;
? осигуряване на чиста вода за пиене и миене;
? поддържане на добра хигиена в жилището;
? в детските и учебни заведения да се извършва ежедневно текуща дезинфекция.
На контактните лица до 17-годишна възраст следва да се приложи имуноглобулин, най-късно до 5 дни от контакта с болен от хепатит.
Най-сигурното средство за предпазване от заболяване е имунизацията с ваксина против хепатит А. Същата е препоръчителна и не се осигурява безплатно от РЗИ.
РЗИ-Софийска област
Дирекция “ПБПЗ”
|