Пожарната опасност за житнозърнените култури започва с настъпването на восъчната им зрялост. Всяка небрежност с огъня или искра от машини, електрически кабели, проводници и гръм може да причини стихиен пожар. За кратко време могат да бъдат опожарени стотици декари житнозърнени култури, скъпа селскостопанска техника, гори или тонове фураж. За да не се допускат материални и човешки загуби по време на прибиране на житнозърнените култури и тревния фураж ,трябва всички участници в жътвената кампания да се запознаят с новата „Наредба №Із-1053/19.04.2011 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи” и строго да спазват противопожарните изискванията залегнали в нея.
Голяма е отговорността на механизаторите и водачите на моторни превозни средства.
Те трябва да започват работа на полето само след като масивът е разпарцелиран , а машините се намират в пълна техническа и пожарна безопасност.Селскостопанските машини и другата техника се комплектуват с необходимите противопожарни уреди и съоръжения . По време на работа е необходимо машините да се движат между откосите от слама, да не спират между тях и да не се допускат боксуване на автомобилите при движение през стърнищата , фуражните площадки и до купите от груб фураж.Те трябва да поддържат ред и чистота на работните места и своевременно да почистват двигателите, акумулаторите, искрогасителите , гориво- и маслопроводите, електрическите проводници и други уязвими в пожарно отношение възли от наслоения прах, горими растителни отпадъци , масло и др.
Преминаващите покрай житните масиви пастири пчелари и пр. не трябва да хвърлят неизгасени фасове, както и да не палят огън. Паленето на сухи треви и стърнища е основна причина за възникването на пожари в полския фонд, поради което напомняме ,че нормативните актове категорично забраняват това.
За участие в жътвената кампания 2012 г. ще се допуска само земеделска техника преминала през проверка от органите на РС”ПБЗН” – Ихтиман и е издадено заключение за нейната пожарообезопасеност с Протокол прил. №24 към чл. 36, ал. 1, т. 1 от Наредба №Із-489 / 2007 за РОДПК.
гл. п-р Н. Найденова
|