Пожарна опасност и противопожарни мерки за опазване на горите от пожари
С настъпването на пролетта събраните през зимата отпадъци и такива възникнали при почистване на домовете и дворовете се изнасят и най-често се запалват. Много често обаче никой не си задава въпроса дали това е пожаробезопасно.
Оказа се, че това е така тогава, когато се спазват противопожарните изисквания. Какво трябва да спазваме:
Не бива да се палят отпадъци в близост до сгради. Паленето на открито и отдалечено място също крие опасност от възникване на пожари при наличие на тревна растителност около мястото на запалване.
При наличие на силен вятър паленето също е рисковано.
Липсата на предварително подготвени подръчни противопожарни уреди и средства за пожарогасене /пожарагасители, кофпомпи, съдове с вода, метли-тупалки и пр./ допълнително увеличава възможността за неприятни последици.
Особено опасни са запалванията на суха трева, която най-често е основният причинител за пожарите в горите. Тези пожари стават причина за изгарянето на иглолистни и широколистни горски масиви. Безотговорното палене на суха трева води до възникването на пожари и в зърнени и фуражни култури.
В тази връзка напомняме на всички, че паленето на сухи треви и стърнища е абсолютно забранено. На извършителите ще се търси най-строга административно-наказателна отговорност.
инспектор І ст. инж.Д.Метанов
|