ПРОТИВОПОЖАРНИ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ИЗГРАЖДАНЕ НА КОМИНИ
При строителството на сгради и помещения често се допускат нарушения на противопожарните нормативи, вследствие на което възникват пожари в същите, водещи до неприятни последици за потърпевшите.
Нарушенията могат да бъдат от най-различно естество , както от строително – технически характер / неосигурена пожароустойчивост на строителните елементи , нарушена вътрешна планировка и пр. / ,така и от неправилно положена ел.инсталация, неправилно изградени съоръжения към отоплителната инсталация и пр.
В настоящата статия искам да обърна особенно внимание на строителните неизправности свързани с отоплението на сградите и в частност със строителството и експлоатацията на комините .
При изграждане на комините често се допускат две основни нарушения :
- Вграждане на горими елементи от покривната конструкция в комините ,които с времето могат да се запалят.
- Неизмазване на комините по цялата си дължина и поставяне в непосредствена близост на горими материали,както в подпокривното пространство ,така и в обитаваните помещения.
По вина на второто нарушение стават най-голям брой пожари през зимният отоплителен сезон. При нормална експлоатация вероятността да възникне пожар по тази причина е сравнително малка,но не така стои въпроса тогава, когато се получи запалване на натрупаните в комина сажди. При горенето на същите се развива много висока температура в комина,която може да доведе до пукнатини и много силно нагряване на тялото му.При наличие на оставени в непосредствена близост горими материали / под 10 см./ ,същите обикновенно се запалват.Още по-лошо е когато върху комините са монтирани горими ламперии или са облицовани с тапети без допълнителна защитна мазилка с дебелина поне 3 см. / което за съжеление е често срещано явление в обзавеждането на апартаментите на жилищните блокове в града /. |