С настъпването на пролетта все повече се констатират случаи на задимяване по дворове, стърнища, горски участъци и пр. Разбираемо е желанието на всеки да почисти отпадъците и да се освободи от тях, но дали паленето на същите е най-удачния и правилен вариант.
Паленето на отпадъци се приема като елементарно и безобидно явление, което се практикува почти от всеки, но дали то крие опасност от възникването на пожар – ето въпроса, на който трябва да си дадем отговор.
А той е много прост: - ежегодно в този сезон от годината излизанията на противопожарните автомобили са с най-голямата честота. Запалвания на сухи треви и отпадъци са довеждали до изгаряне на вили, стопански сгради, горски участъци и пр.
Ето защо, всеки трябва да знае, че паленето на отпадъци при пролетното почистване не е толкова безобиден проблем и за да предприемем подобно действие трябва да се спазват определени противопожарни правила:
- При наличие на силен вятър не рискувайте да палите.
- Почистете добре мястото от горими материали минимум на 5 м от огнището.
- Предварително си подгответе подръчни гасителни материали - пожарогасител, кофи с вода, тупалки и пр.
- Не оставяйте огъня без наблюдение. След като приключите работа хубаво изгасете остатъците от горенето преди да напуснете мястото.
Тук е мястото да припомня на всички, че паленето на стърнища, сухи треви и пр. е абсолютно забранено и на извършителите ще се търси най-строга административна и евентуално наказателна отговорност при причинени щети.
Главен пожарникар Весела Апостолва
|